Jak pacjent musi przyszykować się do aplikacji implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych to całkiem rozbudowany proces z tego względu niezbędne będą wstępne przygotowania. Od samego pacjenta dentysta oczekuje niezbyt wiele. Podstawowym zadaniem pacjenta jest przybliżenie zespołowi dentystów własnych oczekiwań i wymienienie historii chorób, jakie mogą stanowić przeciwwskazanie. Duża grupa pacjentów tutaj sięga po cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest technologię, jaka ukazuje pacjentowi finał kompletnego wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

W ramach przygotowania wykonane zostaną niezbędne działania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to baza pracy, z tego powodu przed zabiegiem wszczepienia implantów niezbędne są szczegółowe badania krwi. Istotny jest tu czas krzepnięcia krwi, stężenie elektrolitów oraz oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, żeby dentysta mógł dokładnie sprawdzić, czy czas integracji po założeniu implantu zęba przebiegnie poprawnie. Oprócz badań krwi niezbędne są także badania dotyczące generalnie zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Tak zostaną wykluczone zmiany próchnicze oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów wymagane będzie dokładne usunięcie chorób jamy ustnej, żeby infekcje w jamie ustnej pacjenta, nie zawadziło w prawidłowym zespojeniu się kości z implantem. Oprócz tego niezbędnym działaniem przygotowującym do wszczepienia implantów zębowych będą badania diagnostyczne. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG oraz obrazów tomografii komputerowej, stwierdza zdrowie kości, szczękowych zatok i przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań oraz bazowym przygotowaniu jamy ustnej, następnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Dzięki nim implantolog dobiera długość i średnicę implantu zęba i formę protezy odbudowującej do wybranych warunków jamy ustnej pacjenta. Taką metodą pacjent zyska precyzyjnie dobraną dla niego protezę.

Kiedy wszczepiane są implanty stomatologiczne?

Te same przygotowania do aplikacji implantów zębowych używa się nie zwracając uwagi na powody braku zębów. Potrzeba aplikacji implantów stomatologicznych może pojawić się na skutek usunięcia zęba; utraty zębów z powodu niewyleczonych chorób przyzębia albo ze względu na uraz; obecności niewyrośniętych  zawiązek zębowych lub całkowitego bezzębia. Przeważnie do gabinetu dentystycznego zgłaszają się pacjenci, jacy już utracili ząb i pragną to zmienić.

Bywa też tak, że badanie stomatologiczne wskaże, że naprawianie zainfekowanego zęba jest niemożliwe lub nie ma sensu a najlepszym sposobem będzie jego ekstrakcja i zastąpienie go dobrym implantem zębowym. Znaczna grupa stomatologów zawsze najpierw stawia na leczenie zębów. Kompleksowa diagnostyka umożliwia specjaliście stwierdzić, czy w wybranym przypadku trzeba podjąć próbę ratowania zęba, czy może rozsądniejszym wyjściem będzie usunięcie zęba i jego odbudowa .

Dziś dzięki współczesnym technikom implantologicznym w stomatologii, implantami można odbudować pojedynczy ząb albo większą część uzębienia. Współczesne możliwości implantologiczne można wykorzystać do szerszego zastosowania implantów, niż zaledwie do odtworzenia jednego zęba. Nie stwierdzono przeciwwskazań, żeby pojedynczo wszczepiać implanty stomatologiczne, ale współcześnie mogą stać się filarem dla protez . Implantolog może na nich położyć mosty protetyczne oraz tradycyjne protezy wypełniające szersze luki. By położyć odbudowę na stałe wystarczą ledwie 4 lub 6 implantów stomatologicznych.

Zalecenia po wszczepieniu implantu zęba

http://www.stomatologia-torun.pl/

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych implantolog wystawia dla pacjenta listę zaleceń, których trzeba przestrzegać. Bezpośrednio po zabiegu należy przygryźć sterylny gazik na czas pół godziny od zabiegu. W ciągu najbliższych kilku godzin nie wolno sięgać po jedzenie, a pierwsze posiłki muszą być półpłynne lub całkiem płynne i lekkostrawne. Powinno się też zrezygnować z gorących dań, aby nie rozgrzewać miejsca zabiegu, co może nasilić dolegliwości bólowe. Dentyści w tego typu momentach zwykle zalecają stosowanie lodowych okładów, a także ssania lodowych kostek i picia zimnych napojów.

Po wszczepieniu implantów zębów mogą wystąpić tego rodzaju objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba bezwzględnie trzymać się przepisanych przez dentystę dawek leków przeciwko bólowi. Przekraczanie dawek nie zmniejszy dolegliwości, a może zaszkodzić. Implanty stomatologiczne potrzebują dokładnej higieny jamy ustnej. Tu najlepsze są antybakteryjne, łagodzące pasty. Tak samo w przypadku szczotkowania zębów należy stosować szczoteczkę miękką i ostrożnie myć jamę ustną, żeby nie urazić miejsca zabiegowego i nie zniszczyć szwów.

Przez kilka dni ważne jest odstawienie używek na przykład papierosów. W ciągu minimum dwóch tygodni powinno się unikać sauny, solarium, pływania oraz pozostałych rodzajów wysiłku fizycznego. Stomatolodzy zawsze powtarzają pacjentom, by nie podrażniali palcami ani językiem obszaru zabiegowego, by nie dopuścić do ewentualnych powikłań. Najistotniejszym wymogiem jest przestrzeganie wszelkich wyznaczonych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym, nawet wtedy gdy pacjent nie zauważa żadnych niepokojących objawów. Poprzez wizyty, dentysta ocenia przebieg leczenia i może stwierdzić, czy zespojenie kości z implantem przebiega pomyślnie. Po leczeniu implantologicznym konieczne są zwykłe okresowe kontrolne wizyty 2 razy w ciągu roku.