Stomatologia – mosty protetyczne

Utrata zęba równa się z koniecznością jego odbudowy, aby nie dopuszczać do następnych problemów. Oboczne zęby i zęby przeciwstawne wymagają oparcia, inaczej one same mogą zacząć się chwiać,  a w efekcie wypadać. Z uwagi na to stomatolodzy zalecają jak najszybciej wypełnić lukę. Jednym z przeważnie używanych w klinkach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż mieścić się zęby, jakie staną się oparciem dla mostu. Ten sposób wypełnienia protetycznego może więc być zastosowany tylko jeżeli przerwa znajduje się pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym plusem tego rozwiązania jest to, że da się tą techniką zastąpić do nawet 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są o wiele wygodniejsze od protez ruchomych. Chociaż znaczna część pacjentów obawia się resztek pokarmów przedostających pod most, dentyści uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że dobrze dopasowany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto rozważyć założenie mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, jakie nakłada się na graniczących z luką zębach i z przęsła, które zastępuje brak zęba. Są 2 typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny aplikuje się na spreparowane przyległe zęby, ewentualnie bywa także tak, że filarami okazują się implanty zębowe. Taki rodzaj mostu jest bardzo trwały oraz stosowany w większości gabinetów dentystycznych. Są także miejsca, w których koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej stosowana, dlatego że nie jest tak trwała i da się nią zastąpić zaledwie jeden ząb.

Zwykle mosty protetyczne stomatologiczne tworzone są z kilku odrębnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których tak samo most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Bardzo często stosowane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (materiału, z którego wykonywane są plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Wykonanie mostu protetycznego zalecane przed dentystów jest szczególnie takim pacjentom, którzy pragną trwale wypełnić lukę po utracie zęba lub zębów, ale nie mogą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, żeby zlikwidować widoczną przerwę oraz zahamować nasilające się przesuwanie się zębów sąsiednich i opóźnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to istotna sprawa, bo wpływa nie tylko na stan jamy ustnej, ale także wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie w klinice dentystycznej oznacza, że odzyskujemy prawidłowy rozkład sił podczas żucia i prawidłowe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko powstawania chorób przyzębia i dziąseł ze względu na gromadzące się w przerwie resztki jedzenia. Najważniejszym dla pacjentów zaleceniem do założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który powinno się spełnić, żeby stomatolog mógł zaaplikować most protetyczny jest właściwa ilość i jakość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zepsucia. dentysta toruń

Jak przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego zabiegu dentystycznego jest pełna diagnoza oraz badania, jakie pomogą dentyście uznać, czy założenie mostu protetycznego jest dobrą opcją, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie dopatrzy się żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do pracy. Kiedy według planu oparciem dla mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. W tym celu stomatolog musi odrobinę je oszlifować, żeby następnie możliwe było idealne dostosowanie mostu. Pomimo lęku wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że odbywa się w zakresie szkliwa. Szlifowanie nie niszczy zębów, a wykonujący go lekarz stomatolog zawsze wie, jak dużą część zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie konieczny przy zakładaniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby zostaną już gotowe, kolejnym krokiem wykonania mostu jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich podstawie, stomatolog protetyk stworzy idealnie dobrany most. W czasie, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest indywidualny most protetyczny, stomatolog nakłada most tymczasowy, którego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Kiedy finalnie most będzie już gotowy, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, po czym zakłada na stałe.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz wysoka estetyka. Za ich pomocą możemy odbudować kilka zębów jednocześnie oraz przywracamy funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu i całkowity komfort.