Implant zębowy – w jakich sytuacjach warto?

Implanty zębów wypełniają luki w przypadku straty zębów oraz są jednym z najczęstszych oraz najbardziej wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu podstawa implantu zębowego spaja się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona udaje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów można wypełniać nie tylko poszczególne luki, a nawet komplet zębów. Implanty są też doskonałym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębów jest ich trwałość. Przypuszcza się, że prawidłowo umieszczony implant może wystarczyć dożywotnio. Zgrane z tkanką kostną, pomimo upływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie psują się oraz nie powodują problemów. Oprócz tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty stomatologiczne nie zmieniają położenia oraz nie pozwalają, aby np. umieszczona na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zęba?

Głównie implantów dentystycznych nie aplikuje się kobietom w ciąży ani u osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywny nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób do 16 roku życia, ze względu na ciągle trwający proces rozwoju kości szczęki.

Wiele czynników nie wyklucza kompletnie możliwości użycia implantów zębów, ale powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem potrzebują także osoby, które latami nałogowo palą papierosy.

Implanty stomatologiczne

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty oferują sporo możliwości naprawy piękna uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany wielu zębów, a czasami całego łuku.

Dentysta protetyk ma dostępnych parę rozwiązań, ale obecnie często wybieranymi metodami są implanty albo użycie całkowitej protezy. Choć te sposoby skutecznie ukrywają bezzębie, mają zarówno mocne i słabe strony. Zdarza się, że używanie protezy może być niedostępne przez np. niewłaściwe warunki anatomiczne szczęki. Protezy te z czasem się niszczą. Co parę lat należy je wymienić, ponieważ z czasem przestają być dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów dentystycznych z kolei zajmuje znaczną ilość czasu ze względu na potrzebę włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może utrzymać się do końca życia. Implant przed założeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Leczenie kanałowe a implant?

Podstawowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów przynosi pożądane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu były zwykle wyrywane.

Z kolei implanty zastępują naturalne zęby, a przy tym nie psują się, gdy pacjent przestrzega higieny zębów, implanty pozostają nienaruszone do końca życia. W związku z tym nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekstrakcja zniszczonego zęba oraz zastąpienie go implantem , jest z reguły rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Czego się trzymać po zabiegu wszczepienia implantu ?

W pierwszych dniach należy nie spożywać gorących potraw oraz przenieść się na dietę półpłynną. Nie wolno korzystać ze strefy jamy ustnej. Zdaniem dentystów niekorzystne jest także sprawdzanie językiem i palcami operowanego miejsca, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba odstawić papierosy i alkohol, ze względu na to, że zatrzymują proces leczenia się dziąseł. Co więcej co najmniej na czas  około miesiąca nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo istotne w tym przypadku jest stosowanie się zaleceń dentysty. Niezbędne jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, kiedy tylko zauważy się niepokojące objawy.

Pobieranie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko zgodnie z wytycznymi stomatologa. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez zatwierdzenia dentysty może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Warto także przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant zębowy?

O implanty dentystyczne najlepiej troszczyć się podobnie do tego, jak o nasze zęby. Minimum jest systematyczne mycie co najmniej dwa razy na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie ulegają próchnicy ani korozji, należy troszczyć się o nie z równie szczególną uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia zaczną gromadzić się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do postępującego osuwania się dziąseł. W tym przypadku często pokazuje się  tytanowy korzeń implantu zęba, tym samym tracąc dobry wygląd. Ponadto warto co najmniej 2 razy w ciągu roku odwiedzić klinikę stomatologiczną na kontrolę.

Gabinet stomatologiczny