Okna pasywne

Okna energooszczędne

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera minimalizowanie kosztów ogrzewania. Jednym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim wysoką termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się około 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia efektu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne czyszczenie oraz dość niewielki koszt. Aby jednak okna z PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór oraz załączenie niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, by stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości termicznej izolacji, z uwagi na to niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych przeważnie zwracamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Niewielkie straty ciepła gwarantują pomniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w zimie oraz klimatyzacji w czasie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem pasywnych okien będzie większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z dobrej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać również o dobrej akustycznej izolacji. Właściwie wstawione okna pasywne bardzo dobrze odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Należy wskazać na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, a wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając okna pasywne?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty popierające klasę danego produktu. Najlepiej ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy i surowiec, z jakiego będzie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają duży wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż rzetelnie. Niewłaściwy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.