Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest popularne, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry termicznej izolacji. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród materiałów wykorzystywanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą wartością, według której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest praktyka aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że doskonale przylega oraz układa się w załamaniach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba przycinać oraz układać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Porządnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją oraz właściwościami, z tego względu pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest z reguły do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się także w ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka przeznaczona jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR da się również rozłożyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Najlepiej, by przed natryskiem przestrzeń były pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą zapewniamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Żeby wykonać natrysk właściwie niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę tłumaczy rozbieżność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy pojedyncza warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Dlatego też często wykorzystuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o innych ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, przez co konieczna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz dopasowanie się do zakamarków i załamań, usuwa ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania budynku. Pianka szybko się układa oraz szybko twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności lub właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie kluczowe jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy wziąć słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe