Układanie kostki Toruń

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zniszczała za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale też najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd do garażu z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych i jednocześnie niedrogich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu znacznie ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei szeroka dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdyby było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej też można dobrać do swojego portfela biorąc pod uwagę dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, zmiany temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, dlatego traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i rosną, niekorzystnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać ułożony w poprawny sposób, co z reguły naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, w postaci braku zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, aby podjazd stał się wytrzymały i aby pełnił swoje funkcje przez lata. Trzeba unikać tworzenia dużych dziur pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary zasypać piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Dodatkowo naturalna nierówność kamienia oznacza, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu stempli oraz form. Dzięki tej właściwości możemy osiągnąć wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez trudu można dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na ścieranie i pogodę. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Z kolei jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl