Testament

Testament toruń -akty notarialne u notariusza w toruniu

Related Post

Testament

Przygotowanie testamentu służy oddaniu swojego dobytku jako następstwo śmierci. Testament jest dokumentem, gdzie przedstawia się te osoby, które uzyskają spadek. Aby dokument był pełnomocny musi wypełnić kilka wymogów zawartych w prawie spadkowym. Co najważniejsze osoba planująca spisać testament, musi posiadać zdolność czynności prawnych oraz spisać go osobiście przy całkowitej świadomości czynu. Testament obowiązuje dopiero w chwili otwarcia spadku, czyli po śmierci spadkodawcy. Przed tym podzielnie dobytku na bazie testamentu nie jest możliwe. Według przepisów spadkodawca może spisać testament w trzech formach, ale według każdej z nich należy zachować opisane prawem warunki.

Trzy formy testamentu

Testament własnoręczny – w tej formie spadkodawca musi spisać całą treść testamentu odręcznie oraz uzupełnić go pełną datą oraz podpisem. Równie ważne jest, by z zapisu jasno dało się wnioskować, komu przepisany zostanie dobytek oraz w jakiej części, jeśli na przykład zostanie podzielony pomiędzy większą liczbę osób. W tej formie niedozwolony jest wydruk z komputera.

Testament ustny urzędowy – spisuje się go najczęściej jako akt notarialny. Z doświadczenia notariuszy wynika, że warto jest zdecydować się na tę formę testamentu, nie tylko ze względu na to, że notariusz zatroszczy się o zgodność dokumentu. Pisane ręcznie testamenty są często podważane, gdy dochodzi do kłótni pomiędzy spadkobiercami. Przygotowanie testamentu u notariusza daje gwarancję, że testament będzie poprawny . Przygotowuje się go w towarzystwie 2 świadków, którzy tak jak spadkodawca oraz notariusz zostawiają podpisy poświadczające przygotowanie dokumentu. Innym dowodem jest też protokół spisywany w ciągu spotkania.

Testament ustny szczególny – wykorzystuje się go tylko wówczas, kiedy istnieje ogromne prawdopodobieństwo nagłej śmierci spadkodawcy. Tyczy się to sytuacji szczególnych np. wojny, epidemii, ciężkiej choroby. W tej formie testament może zostać sporządzony w jednoczesnej obecności 3 świadków oraz musi zostać spisany, po czym podpisany przez przynajmniej 2 świadków.

Istotne jest także to, że każdy testament stanie się nieważny jeśli spadkodawca spisze go zmuszony albo w wyniku błędu, czyli jeśli nie będzie spisany świadomie oraz z własnowolnie. Co więcej testament określa wolę tylko jednej osoby, z uwagi na to nie może zostać spisany np. przez małżonków wspólnie.

Spisywanie testamentu u notariusza w kancelarii notarialnej daje korzyści

Notariusz musi odmówić spisania testamentu jeśli tylko nie jest pewien, czy spadkodawca chce go sporządzić zmuszony albo nie jest w pełni świadomy swojego czynu. Jeżeli nie ma w tej kwestii wątpliwości, na równi z główną zaletą – pewnością, że przygotowany u notariusza dokument jest zgodny z prawem oraz pełnomocny, znajdujemy również inne zyski płynące z przygotowanie testamentu u notariusza.

Dzięki pomocy notariusza rozpisanie dokumentu nie powinno być skomplikowane, a do tego jego treści będą zrozumiałe oraz nie pozostawią wątpliwości pod względem woli spadkodawcy. Testament przygotowany u notariusza będzie trudniejszy do podważenia w przypadku kłótni między spadkobiercami lub osobami trzecimi, które nie będą uwzględnione w testamencie.

Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że wszelkie akty notarialne spisane u notariusza muszą zostać w kancelarii notarialnej. Wszystkie osoby uczestniczące zabierają jedynie odpis. Dzięki temu oryginał przechowywany jest bezpiecznie i nawet jeżeli odpis ulegnie zniszczeniu albo zaginie, bez trudu można poprosić o kolejny u notariusza.

Przygotowanie testamentu u notariusza pozwala też na zapisanie go w Rejestrze Testamentów. To prosta baza danych, w której spadkobiercy mogą odszukać informację, w której kancelarii notarialnej znajduje się testament, w jakim są uwzględnieni. W Rejestrze nie ma treści testamentu, a informacja o tym, że konkretna osoba w ogóle przygotowała testament jest ukryta do końca jej życia. Rejestr pomaga znaleźć miejsce przechowywania testamentu, a sam wpis jest darmowy, własnowolny i w każdym momencie można z niego zrezygnować.

Czy poprzez testament można przekazać komuś konkretną rzecz?

Przepisanie konkretnej rzeczy majątku jest możliwe tylko w przypadku testamentu w formie aktu notarialnego i jedynie w formie zapisu windykacyjnego. Wykorzystując taki zapis u notariusza, możemy przekazać przedmiot majątkowy (np. samochód, mieszkanie, obraz itp.), prawo majątkowe zbywalne, a także gospodarstwo rolne albo przedsiębiorstwo. Istotne jest, by w momencie otwarcia spadku ten konkretny przedmiot należał do spadkodawcy, inaczej taki zapis zostanie unieważniony.

W jaki sposób odwołać testament?

Pełnoprawnym testamentem będzie ten spisany jako ostatni, ze względu na to najłatwiejszym sposobem na unieważnienie dokumentu, jest zapisanie nowego. W nowym dokumencie przygotowanym u notariusza, zaznacza się odwołanie poprzedniego. Jeżeli zabraknie takiego wskazania nowy testament unieważnia poprzedni o tyle, o ile nie da się ich pogodzić. Innym sposobem jest zniszczenie testamentu albo odebranie mu cech, od których zależy jego ważność. Testament może być unieważniony tylko częściowo albo w całości.

Notariusz Toruń