Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompy ciepła dostarczają energię cieplną do budynków, pozyskiwaną ze źródeł naturalnych: z powietrza, z wody albo z ziemi. Taki przekaźnik ciepła z reguły skomponowany jest z dwóch komponentów: zewnętrznego, który czerpie energię z otoczenia oraz wewnętrznego rozpowszechniającego energię cieplną. To rozwiązanie to skuteczna metoda ogrzewania budynku w okresie zimowym i schładzania go latem, jaka przy zastosowaniu w miarę nieznacznych kosztów, rozprowadza energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania (c.o.). Pompę ciepła da się zastosować tak samo w mieszkaniu, domu lub innych budynkach , a za sprawą poboru energii z odnawialnych źródeł i braku wydzielania zanieczyszczeń to jest technika ekologiczna. Ważną wartością dla pompy ciepła Toruń jest również brak potrzeby konstruowania komina.

Obok tego pompy charakteryzują się stosunkowo cichym systemem pracy oraz wyjątkową wytrzymałością. Pompa ciepła, jaka jest często naprawiana, przy czym dobrze mieć na uwadze, że koszty serwisu są stosunkowo małe, zwykle jest sprawna przez wiele lat bez potrzeby zmiany. Można ją zamontować wspólnie z instalacją c.o. oraz do ocieplania bieżącej wody poprzez instalację c.w.u. (ciepłej wody użytkowej). Pompa ciepła, jako współczesna technika ogrzewająca, kierowana jest przez systemy sterownicze przystosowane do łatwej obsługi dla każdego. Co więcej pasuje w większości budowli.

Jaki jest mechanizm działania pompy ciepła?

Wśród pomp ciepła zobaczymy ich kilka typów z uwagi na pobór energii. Sama w sobie pompa ciepła nie tworzy energii, to rodzaj transformatora, jaki w pierwszej fazie czerpie energię po czym przemienia ją dla dogrzania budynku. Nieistotne, czy źródłem jest powietrze, woda lub ziemia, pompa ciepła składa się z dwóch modułów. Moduł zewnętrzny, czyli źródło dolne, ma za zadanie pobierać ogromną ilość energii ze źródła. Ta część jest fundamentem pompy ciepła Toruń i dlatego ten element należy przystosować do wykorzystywanego źródła. Moduł zewnętrzny przekierowuje zachowaną energię do wewnętrznego modułu znajdującego się już w środku budynku. W tym momencie pobrane ciepło jest przenoszone do instalacji grzewczej. Przesył energii wraz z redukcją ciśnienia i dostosowaniem ciepła skutkuje przekazaniem energii do całego domu. Za pomocą pompy ciepła da się ocieplać każdy pokój, a także zasilić instalację c.w.u (ciepłej wody użytkowej). Tą metodą użytkownicy zyskują również możliwość posiadania ogrzewania ściennego lub/i podłogowego. Natomiast pracę pompy ciepła ustawia nieskomplikowany w obsłudze system sterowania.

Najlepszy rodzaj pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Pompa ciepła gruntowa to przyjazne środowisku rozwiązanie, jaki da się używać przez cały rok. Ze względu na fakt, że taka pompa ciepła pobiera energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, a temperatura ziemi ma przeważnie podobną wartość. Bezustannie gromadzona energia oddawana jest do układu grzewczego w wewnętrznej części. Istotną zaletą tego typu pompy ciepła jest proekologiczność, dlatego że nie produkuje ona zanieczyszczeń. Gruntowna pompa ciepła to projekt wymagający obszerniejszej działki wokół budynku, żeby pełna instalacja była efektywna. Efekt montażu pompy ciepła da jednak mnóstwo korzyści, na jakie warto się zdecydować.

Powietrzne pompy ciepła

Wielką zaletą pomp ciepła jest ich spora proekologiczność. Powietrze jako stałe źródło gwarantuje wydajność pompy ciepła, a przy tym nie niszczy środowiska. W takiej sytuacji zewnętrzny moduł transferuje energię powietrzną na ciepło po czym przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania. Pompa ciepła powietrzna może zostać użyta w w budynkach mieszkalnych i usługowych. Taki typ pompy ciepła wyróżnia się niegłośną aktywnością, niezależną od warunków pogodowych. Dodatkowego źródła energii należy włączać dopiero w sytuacji, kiedy temperatura powietrza zejdzie poniżej – 5 stopni.

Wodne pompy ciepła

Pompę ciepła wodną da się zamontować tylko w sytuacji, kiedy w pobliżu domu znajduje się źródło wody. W innym przypadku potrzebne będzie posiadanie specjalnej studni. Należy wziąć też po uwagę, że kiedy korzystamy z naturalnego zbiornika, konieczna będzie filtracja. Warto przemyśleć montaż pompy ciepła wodnej, ponieważ gwarantuje ona stałe ogrzewanie w czasie zimowym oraz chłodzenie w czasie wiosenno-letnim. Pompa ciepła zasysa wodę i przesyła ją do domu, a następnie na bazie wymiany energii dostarcza ciepłą wodę, następnie odnosi wodę zimną. Ogromną zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że sprawdza się, gdy jest wielkie zapotrzebowanie cieplne.

Dlaczego warto mieć pompę ciepła?

Główną zaletą montażu pompy ciepła, pochodzącą z ściągania energii ze odnawialnych źródeł jest energooszczędność i ekologiczność. W zestawieniu do innych źródeł energii, stosowanie pompy ciepła nie oddaje złych substancji ani odpadów. Dlatego jest to rozwiązanie w pełni przyjazne dla środowiska. Ze względu na to, że instalacja pompy ciepła jest niezwykle ekologiczna, oferowane są dodatkowe dofinansowania na inwestycje ekologiczne. Co więcej najlepiej wspomnieć, że dość małe koszty użytkowania w krótkim czasie zwracają koszty poniesione przy podjęciu inwestycji, a wydajność i żywotność poprawnie zamontowanej i regularnie przeglądanej pod względem usterek pompy dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat nieustannego stosowania.

Aplikacja pompy ciepła odrzuca również konieczność powstania komina oraz zaplecza, gdzie przechowywany byłby opał oraz zakupu samego opału. Koszty są zatem zdecydowanie mniejsze niż w przypadku innych źródeł ciepła. Co więcej pompy ciepła są prawie samodzielne. Dzięki prawie całkowitemu zautomatyzowaniu oczekuje zaledwie minimalnego nadzorowania działania mechanizmu. Użytkownicy marnują czasu na dodawanie opału do pieca.

Warto wybrać pompę ciepła też ze względu na samo korzyści, jakie daje. Pompy ciepła dają wiele możliwości zaczynając od mechanizmu grzewczego, jaki zapewnia ciepło dla pokoi oraz wody użytkowej. Pompa może współgrać z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, toteż zapewnia najlepsze efekty. W ciepłe miesiące może też wspierać chłodzenie pokoi, dzięki czemu stosowanie pompy ciepła jest funkcjonalne i wygodne.