Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Główną korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspomaga redukowanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie wysoką termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi ok. 88-120mm, a ich szybowe pakiety zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o budowę profili pasywnych okien, najczęściej to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości oraz dość niski koszt. By jednak okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór oraz zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są z reguły wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, by były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termo izolacji, z uwagi na to rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy robione są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach w głównej mierze kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Minimalna strata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Małe straty ciepła gwarantują zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w ciągu zimy oraz klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie budynku lub wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z montażem pasywnych okien będzie większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski pochodzące z wysokiej termoziolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć też o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio wstawione okna pasywne efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozrostem pleśni i grzybów. Warto wskazać na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, a wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające klasę danego produktu. Należy zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy i materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają bezpośredni wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć wynajęcie profesjonalistę, który wykona pracę starannie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w mocno zniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna pasywne Toruń