Okna energooszczędne Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym z najistotniejszych elementów oddziałujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim wysoką termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi około 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia rezultatu w budownictwie pasywnym stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, najczęściej spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niewielki koszt. By okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór i aplikacja potrzebnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są zwykle wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Przeważnie, aby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termoizolacyjne, z tego względu niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych przede wszystkim skupiamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest szczególną zaletą w zestawieniu do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku domu. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w lecie. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie budynku albo wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z zastosowaniem okien pasywnych okaże się większy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, oszczędności pochodzące z porządnej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć też o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio wstawione pasywne okna dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Należy zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy materiał, z którego zostanie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad wyborem okuć i uszczelek, które mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp świeżego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie będzie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto tutaj zdecydować się na wynajęcie profesjonalistę, który wykona pracę sumiennie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, przez które będziemy tracić ciepło. To w poważnie zniży wartość okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby użycia kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń