Ocieplanie natryskowe budynku pianą

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się używane, dlatego że ma wspaniałe cechy izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną wartością, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały izolacji termicznej jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu doskonale przylega i formuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej należy przycinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Porządnie nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie wersje pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie budową i cechami, z uwagi na co pasują do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa PUR używana jest zwykle do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się też do ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamknięto-komórkowa PUR najkorzystniejsza jest do termoizolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można też zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Wskazane, żeby przed natryskiem powierzchnia były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą metodą zapewniamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić to właściwie niezbędne są sprzyjające warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę uzasadnia rozbieżność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle sprężysta. Pianka ta po zastygnięciu jest półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego powodu często wykorzystuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie UV, więc niezbędna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka szybko się układa i szybko utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest bardzo przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności oraz właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie zniekształca. Szczególnie kluczowe jest też to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć małą odporność na promienie UV, co prowadzi do następnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki albo położenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń